Przejdź do zawartości

Farm Trans a zrównoważony rozwój: Rozmowa z Reynoutem Walkatem, kierownikiem QESH

„Lepsze procesy to lepsze rezultaty”.
21 | 06 | 2023

Czym zajmuje się Pan jako kierownik QESH?
„Nasze działy same w sobie funkcjonują doskonale, ale przecież stanowią części większej całości. I tutaj wkraczam ja. Moja praca może przyjmować różny charakter, począwszy od dbałości o zgodność z przepisami, a skończywszy na bardziej praktycznych aspektach naszej działalności. Weźmy podręcznik dla naszych kierowców. Kiedyś była to głównie książka z zakazami. Rozmawialiśmy z kilkoma z naszych kierowców i zapytaliśmy: czego właściwie oczekujecie od tego podręcznika? Odpowiedzieli wprost: co zrobić, gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego? Teraz piszemy tę książkę od nowa właśnie na podstawie informacji zwrotnych od naszych pracowników. Jeden z moich kolegów pracuje nawet nad aplikacją, która ma maksymalnie ułatwić znajdowanie właściwych informacji w trasie. Zasadniczo rzecz polega na tym, aby nie skupiać się na poszczególnych rolach w naszej firmie, ale na procesach. Oczywiście nie da się kontrolować wszystkiego, ale zmiana procesu przynosi inne rezultaty. O to mi właśnie chodzi”.

Czy mógłby Pan podać przykład zmiany, która wpływa na udoskonalenie procesu?
„Nieustannie pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa naszych pracowników. Przykład: za każdym razem, gdy nasi kierowcy dostarczają cebulę lub ziemniaki, ze względów bezpieczeństwa żywności zaleca im się sprzątanie naczep. Wiemy jednak, że samo wejście na naczepę w celu jej posprzątania jest już niebezpieczne. Aby zatem uczynić tę procedurę jak najbezpieczniejszą i uniknąć wypadków, udostępniamy teraz w warsztacie uprzęże zabezpieczające i sprzęt do podnoszenia. Zainstalowaliśmy również kamery w ciężarówkach. Dzięki temu nasi kierowcy mogą monitorować proces załadunku z kabiny zamiast wspinać się na bok naczepy.

Należy Pan również do grupy ds. zrównoważonego rozwoju w Farm Trans. Na czym skupia się praca tej grupy?
„Zrównoważony pracodawca musi podejmować szereg tematów. Gdy zaczynałem pracę w Farm Trans, w grupie padały pytania o najróżniejsze kwestie — od naszego śladu węglowego po termin następnego wspólnego wyjścia na kręgle. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wrócić do podstaw. Przykład: rozważamy ubieganie się o certyfikat zrównoważonego rozwoju. Oczywiście certyfikat nie załatwia wszystkiego, stanowi jednak potwierdzenie, że postępujemy właściwie”.

Jakie wrażenie wywarła dotychczas na Panu firma Farm Trans?
„Codziennie zachwyca mnie upór naszych pracowników w świadczeniu najlepszych możliwych usług transportowych. Ale pracując ciężko we własnym zakresie, nie tracimy z oczu siebie nawzajem. Umiemy znaleźć chwilę, aby razem pożartować. Taki rodzaj kultury pracy jest na wagę złota”.