Przejdź do zawartości

Farm Trans a zrównoważony rozwój: Rozmowa z Janem-Marijnem Vinkiem, szefem działu analiz i kontroli

„Potęga ciekawości”
23 | 08 | 2023

Czym zajmuje się dział analiz i kontroli w Farm Trans?
„Efektywny transport to podstawa w naszym biznesie. Musimy dobrze planować, kontrolować wszystkie nasze zadania i nieustannie monitorować lokalizacje ciężarówek. Dział analiz i kontroli Farm Trans zapewnia wgląd w te procesy. Na przykład komputery pokładowe w naszych ciężarówkach codziennie zbierają szczegółowe informacje na temat naszych przejazdów. Dzięki nim wiemy, co działo się minuta po minucie. Te dane umożliwiają nam identyfikowanie zalet i niedociągnięć. To oczywiście jedynie prosty przykład. Każdy w naszej firmie może zadać nam pytanie, a my zbierzemy informacje i udzielimy na nie odpowiedzi. Staramy się również proaktywnie przekazywać informacje do działów. Czasami jakiś dział jest przekonany, że funkcjonuje optymalnie, ale nasze dane wykażą miejsce na istotną poprawę. Nie zawsze jest to przyjemne, ale zawsze przydatne”.

Jakie dane są najbardziej przydatne z punktu widzenia bardziej zrównoważonego transportu?
„Dziesięć lat temu zrównoważony rozwój ilustrowano ciężarówką, z której wydostają się kłęby czarnego dymu. Ale samo zużycie paliwa nie jest najprzydatniejszą informacją umożliwiającą optymalizację działań pod kątem zrównoważonego rozwoju. Zależy ono od wielu czynników, na które człowiek nie ma wpływu, choćby od pogody. Lepiej skupić się na elementach, które można kontrolować. Przykład: nasi kierowcy mogą znacznie zredukować zużycie paliwa przez odpowiednie nawyki w trakcie jazdy, które możemy mierzyć i ulepszać. Innym ważnym aspektem jest ładunek. Ciężarówki nie mogą jeździć puste. Mają z pełnym załadunkiem dojechać na miejsce możliwie jak najefektywniej. Jeśli ciężarówka jedzie z punktu A do punktu B, najlepiej byłoby mieć kolejnego klienta w pobliżu punktu B, tak aby można było zaraz odebrać następny towar. Dysponujemy mapami największego zagęszczenia klientów pokazującymi, gdzie dostarczamy najczęściej. Jeśli skupimy się na szukaniu nowych klientów w tych rejonach, zarówno my, jak i nasi klienci będziemy mogli zmniejszyć emisję węgla.

Czy są pułapki, na które trzeba uważać podczas korzystania z danych na potrzeby zrównoważonego rozwoju?
„Większa efektywność energetyczna to korzyść dla wszystkich, w tym dla środowiska. Ale to wymaga wytrwałości. I codziennej konsekwencji. Im więcej danych zbierzemy, tym łatwiej będzie nam prognozować. Oczywiście niespodziewane okoliczności zawsze mogą pokrzyżować nawet najlepsze plany. Im więcej jednak czynników weźmie się na początku pod uwagę, tym większa jest szansa powodzenia”.