Farm Trans a zrównoważony rozwój: Rozmowa z Hansem Heuvelmansem, kierownikiem działu kadr
20 | 09 | 2023
„Zawsze masz wybór. Chcę zasiać ziarno i uświadomić kierowców co do ich wyborów”.
Rozmowę zaczerpnięto z raportu firmy Farm Trans dotyczącego zrównoważonego rozwoju 2021–2022. Cały raport można znaleźć na naszej stronie poświęconej zrównoważonemu rozwojowi (Sustainability).
Jakie są Pana doświadczenia z Farm Trans?
„W ciągu ostatnich kilku lat nasza organizacja przeszła ogromny wzrost. Dzięki niemu Farm Trans to doskonałe miejsce pracy. Zawsze jesteśmy w ruchu, nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Tak szybki rozwój oznaczał konieczność zmiany. Cieszę się, że udało nam się zbudować dział kadr, który jest w stanie podołać temu rozwojowi. Dowód: w ciągu ostatniego roku zatrudniliśmy ok. stu ludzi — i oni wszyscy do dziś dla nas pracują”.
Jak zmieniło się podejście działu kadr przez ostatnie cztery lata?
„Kiedyś, gdy kierowca rozpoczynał pracę w naszej firmie, po prostu przekazywaliśmy mu kluczyki do samochodu i wyprawialiśmy w drogę. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Uruchomiliśmy Farm Trans Academy, która pomaga kierowcom poznać naszą organizację, nasz sposób pracy i zrozumieć oczekiwania wobec nich. Ale nasze oddanie kierowcom to nie tylko szkolenia i edukacja. Jesienią na przykład, gdy robi się chłodno i deszczowo, otrzymują oni od nas zimowe kurtki, zanim zdążą o nie zapytać. Takie detale sprawiają, że ludzie czują się ważni, co jest podstawą w każdym miejscu pracy. Podobnie, gdy napotykasz problem, zawsze masz z kim porozmawiać. Oczywiście nie zawsze od razu udaje nam się go rozwiązać, ważne jednak, że jest ktoś, kto Cię wysłucha, i że robimy wszystko, aby pomóc.
Jak promuje Pan zdrowie fizyczne i psychiczne w Państwa organizacji?
„Uwielbiam uświadamiać naszych ludzi w tym temacie. Według mnie to wspólna odpowiedzialność. Nasi kierowcy wcześnie rozpoczynają dzień pracy i późno go kończą — a przez cały czas głównie siedzą w kabinach. Tego nie jestem w stanie zmienić. Mogę jednak pomóc im znaleźć sposoby zadbania o zdrowie w tych okolicznościach. Przykład: czekając na załadunek lub rozładunek ciężarówki, możesz się porozciągać lub iść na spacer. Zawsze masz wybór. Chcę zasiać ziarno i uświadomić kierowców co do ich wyborów.
Jakie są Pana plany na przyszłość?
„Chcemy postawić na prewencję. Jeśli Twoje kolana odmawiają posłuszeństwa lub czujesz wypalenie, to już jest za późno. Prewencja wymaga rozwiązań szytych na miarę. Jednej osobie wystarczy rower, innej łatwy dostęp do zdrowych posiłków. To oczywiście wielkie wyzwanie, ale cieszę się, że mogę je podjąć, krok po kroku (tutaj może przydać się FitBit)”.